Донорство на сперматозоиди

Донорска семенна течност (сперма) е дарена от мъж с намерението да помогне на други да сбъднат мечтата си да имат бебе. Дарените сперматозоиди се обработват със специални методи с цел осигуряване на висококачествен продукт. Донорството е анонимно.

Условия и изисквания за дарителите:

  • възраст от 18 до 40 години;
  • физически и психически здрав и липса на наследствени заболявания;
  • писмено съгласие-декларация, заверено от нотариус;
  • отрицателни тестове за HIV, HBV, HBC и сифилис, както и други генетични изследвания;
  • добри спермални показатели;
  • донорството е анонимно и безвъзмездно.

Законови изисквания 

  • Потенциалният донор на сперматозоиди се подбира на базата на неговото здравословно състояние, възраст и медицинска история.
  • Изисква се донорите мъже на репродуктивен материал да са пълнолетни лица и да не са поставени под запрещение;
  • Да не страдат от наследствени хронични заболявания, да са психически и физически здрави, с нормални спермални показатели;
  • На всеки мъж, подходящ за донор на репродуктивен материал, задължително се прави изследване за ХИВ, Сифилис, Хепатит В и С; Трихомони, Уреоплазма, Микоплазма. Прави се репродуктивен скрининг, ДНК-тест за фрагментации.

Процедура

Процедурата по даряване стартира след подписване на декларация – информирано съгласие за донорство на сперматозоиди.

Желаещият да дари сперматозоиди мъж преминава през серия от сериозни задължителни изследвания с цел да се изключи наличието на каквито и да е инфекциозни заболявания.

В случай, че бъде одобрен за донор на сперматозоиди, той подписва информирано съгласие. С оглед на това да се замразят няколко семенни проби, желаещият да дари посещава клиниката между 3 и 10 пъти с цел събиране на материал, като при всяко посещение трябва да спазва въздържание от отделяне на семенна течност не по-малко от два и не повече от пет дни. Семенната проба се замразява за период от шест месеца с цел да се изключи възможността от предаване на инфекции.

Преди освобождаването на пробата и нейното използване донорът отново посещава клиниката за повторни пълни изследвания (вирусологични и микробиологични).

Донорството на сперматозоиди е безплатен акт. Според Наредба 28 се допуска единствено обезщетяване на донорите в разумни размери за направени разходи за път, настаняване и престой, отсъствие от работа, за причинен дискомфорт, за пропуснати ползи и др.

Ограничения в броя на извършените дарявания

Има ограничения в броя на извършените дарявания – донорите на сперматозоиди могат да даряват до общо 5 реализирани бременности (включително и собствени деца). Информацията за това колко пъти едно лице е било донор на репродуктивен материал се получава от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, където всеки дарителски акт се регистрира задължително.