Донорство на яйцеклетки

Само лицензирани инвитро центрове, чиято дейност се контролира от Изпълнителна агенция по трансплантация (ИАТ), могат да извършват подбор на дарители на яйцеклетки.

 

Условия и изисквания за дарителите:

  • Възраст между 18 и 34 години при неродствено и между 18 и 38 години при родствено даряване;
  • Поне едно живородено дете;
  • Да не сте поставени под запрещение;
  • Липса на фамилна анамнеза за наследствени заболявания;
  • Отрицателни тестове за HIV, HBV, HBC и сифилис;
  • Липса на заболявания или състояния, които крият риск за здравето и живота на дарителя или за увреждане на неговата бъдеща репродуктивна способност;
  • Писмено съгласие, заверено от нотариус.
  • Критериите отговарят на Наредба 28 от 20 юни 2007 г. за дейности по асистирана репродукция на Министерство на здравеопазването. Съставени са въз основа на редица правнонормативни изисквания и етични съображения.

Консултация

След успешното преминаване на консултация за дарителство на яйцеклетки, кандидатката за дарителство се насочва към лекар за общ медицински преглед и пълен набор от гинекологични, хормонални, серологични и генетични изследвания съгласно Наредба 28 от 20 юни 2007 г. 

Когато се набавят всички изследвания и документи и след синхронизиране на менструалните цикли на донорката и реципиентката, се налага дарителката да посещава лечебното заведение няколко пъти за извършване на ултразвукови прегледи и проследяване нивата на определени хормони до деня на пункцията. 

Процедура

Преди началото на донорския акт всеки кандидат-донор се запознава подробно с етапите и същността на предстоящата процедура и подписва подробно информирано съгласие за това. 

Стимулацията на дарителката започва от 2-ри или 3-ти ден на цикъла и продължава от 10 до 14 дни. Процедурата започва с прилагане на медикаменти под формата на подкожни инжекции с цел стимулиране на яйчниците за развитие на достатъчен брой фоликули. Най-често са необходими от 1 до 3 подкожни инжекции дневно, като пациентките могат да си ги поставят сами или да идват на място в клиниката. Яйчниковият отговор варира и зависи от различни фактори, сред които тегло, тютюнопушене и други. Поради това видът на лекарствата и техните дози се определят индивидуално от лекуващия лекар. Желателно е по-време на процедурата тютюнопушенето, както и други вредни навици, да бъдат ограничени. За узряването на яйцеклетките е необходима една финална инжекция, която се поставя в точен час. В деня на пункцията жената трябва да е гладна и жадна, като преди това е минала консултация с анестезиолог. 

Пункцията се извършва под краткотрайна венозна упойка. С помощта на специална аспирационна система под ултразвуков контрол през влагалищната стена се аспирира течността от фоликулите, която съдържа яйцеклетки. Аспирираната течност се предава на ембриолог, който оценява и преброява яйцеклетките. Фоликуларната пункция продължава 15–20 мин. и е напълно безболезнена. На пациентката се прави последващ гинекологичен преглед, целящ да установи общото ѝ състояние. След кратък престой и следене на артериалното налягане, донорката получава съвети за режима си след манипулацията и може да напусне болницата.

Донорите не носят отговорност за изхода от процедурата и настъпилата бременност, за което предварително са подписали нотариално заверена декларация за информирано съгласие.

Всяка дарителка за своя благороден жест има право на обезщетение, като законово е разрешено то да покрие възстановяването на направените разходи за транспорт, настаняване и престой, отсъствие от работа, както и да обезщети причинения дискомфорт, пропуснати ползи и други. (до 2500 лв.).

Анонимността на донорите е гарантирана и регламентирана в Наредба 28. Забранено е разкриването на самоличността на анонимните дарители на яйцеклетки или разгласяването на информация, която би могла да доведе до идентифицирането им от реципиентите или трети лица.

Ограничения в броя на извършените дарявания

Донорите на яйцеклетки могат да даряват до общо пет (5) реализирани бременности, като в това число се включват и собствените (родени от жената донор) деца. Информацията за реализираните бременности се следи от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Всеки потенциален донор се проверява по служебен път за предходни дарявания в Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Всеки дарителски акт се регистрира задължително в Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, като всяка яйцеклетка получава служебен идентификационен номер, под който се завежда в регистрите на агенцията.