Криопрезервация (замразяване и съхранение) на яйцеклетки

Кога се замразяват яйцеклетки?

  • За запазване репродуктивните способности на жена, която е под 35 годишна възраст. 
  • С цел запазване фертилитета на жената след химио или лъче-терапия при онкологично заболяване
  • При жени, при които яйчниците намаляват своята функция преждевременно в по-ранна възраст;
  • При жени с фамилна анамнеза за преждевременна менопауза;
  • При инвитро процедури, при които съпругът е възпрепятстван навреме да отдели материал, което води до „престаряване на яйцеклетките” още преди да са подложени на оплождане извън организма;
  • При жени, които планират да отложат раждането на дете на по-късен етап и др.

Най-общо замразяването на яйцеклетки се състои в извличането  им от тялото на жената, поставянето им в специални криопротектори и последващо съхраняване в течен азот. По този начин те могат да бъдат съхранени за по-късен етап, когато ще има нужда от тях - когато жената се почувства готова да стане майка или когато реши, че вече е дошъл моментът за това толкова важно събитие.

За да могат да бъдат извлечени яйцеклетките, жената се подлага на изкуствена, контролирана хиперстимулация на яйчниците посредством хормонални медикаменти. Стимулацията продължава средно около 10-12 дни. 

Тъй като всяка жена реагира различно на отделните хормонални препарати, индивидуалният подход при избора на протокол и проследяването на стимулацията в МЦ „Неовитро" е задължителен. За целта ще имате 3-4 посещения при Вашия акушер-гинеколог, който ще проследи как отговаряте на стимулацията – броя и размерите на образуваните фоликули, както и нивата на хормоните. 

 

В резултат на стимулацията, в яйчника узряват не една или две яйцеклетки, а цяла дузина. След като са узрели, яйцеклетките се изваждат чрез процедура, наречена „Пункция на фоликули“ или „Трансвагинална пункция“. Тази манипулация се извършва под краткотрайна венозна анестезия и обикновено отнема около 10-20 минути.

След това ембриолозите на МЦ „Неовитро“ избират  яйцеклетките с високо качество, които да бъдат подложени на процеса на замразяване (витрификация).

Самото замразяване на яйцеклетките преминава през три етапа:

  1. При първия етап яйцеклетките се подготвят и обработват с криопротекторен разтвор, който предпазва клетките от формиране на водни кристали, които разрушават тяхната структура.
  2. След това яйцеклетките се поставят в специален крионосител. Това е вторият етап на витрификацията. 
  3. На третия етап този крионосител  се поставя в дюаров съд с течен азот при температура от -196°C, където се съхраняват яйцеклетките до момента, в който не се вземе решение за тяхното оплождане.

За да има реален шанс за забременяване, жената трябва да замрази по-голям брой яйцеклетки (минимум 10). Причината за това е, че след размразяване годните за оплождане яйцеклетки са около 70-80%. 

Препоръчителната възраст за замразяване е до 30–33 години, когато яйчниковата функция е активна, има значителен яйчников резерв, а яйчниците реагират добре на стимулацията. До тази възраст вероятността яйцеклетките да са носители на генетична аномалия е по-малка.

Срокът за съхранение на яйцеклетките се определя от пациента,  като за целта се подписва договор.

След като яйцеклетките бъдат замразени, грижата за тях поемат опитните биолози в криобанката ни, които следят за спазването на условията, гарантиращи най-високи нива на сигурност при съхранение на репродуктивните клетки. 

Договор за съхранение/ унищожаване на яйцеклетки

Всеки пациент на МЦ „Неовитро“ подписва декларация за криоконсервиране и съхранение на яйцеклетки, в който се уточняват всички условия по замразяване и периодът на съхранение на част или целия годен генетичен материал, правата и задълженията на страните, начините на плащане и прекратяване на договора. След изтичане на срока, при желание, той може да бъде удължен с подписване на анекс.